Absque Cor „Wędrówkę Haniebnie Zakończyć” – recenzja


absque-cor-wedrowke-coverABSQUE COR – „Wędrówkę Haniebnie Zakończyć”
GodzOvWar Productions 2017

Oglądałem jakiś czas temu bardzo ciekawy film. „Strefa X” po polsku a w oryginale „Monsters” się nazywał. Kino drogi, podszyte potworami, które nie wiadomo skąd się wzięły, jednak bardziej chodziło o znalezienie na wspomnianej drodze własnego „Ja”. Wspominam o tym, gdyż w listopadzie 2017 roku za sprawą Grzegorza i jego Godz Ov War światło dzienne ujrzał album „Wędrówkę haniebnie Zakończyć” projektu Absque Cor. Projekt jest jednoosobowym tworem niejakiego Vos’a. I właśnie ten album, w jakiś swój pokrętny sposób skojarzył mi się z filmem. Widzicie, tak już mam, że za muzyką, którą słucham idą obrazy. Na płycie znajdziemy melancholijny black metal podszyty „zakapturzonym” klimatem. Nie wszystko tutaj jest czysto i równo ale w tej „szufladce” nie o to przecież chodzi, prawda? Co więcej, wszystko to daje muzyce surowego „feelingu”, chropowatego oddalenia od wszystkiego, co klarowne i niekiedy niepotrzebnie aż nadto czytelne. W czterech utworach odnajdziemy wszystko, co istotne dla tego gatunku. Są tutaj szybkie, „blackowe” tempa, które świetnie kontrastują z nostalgicznymi zwolnieniami, czego bardzo dobrym przykładem jest „To co w człowieku nieuniknione”. Niby tylko cztery utwory i niespełna 32 minuty muzyki a jednak ładunek muzyczny w nich zawarty jest konkretnie przekazany. Na płycie wszystko, łącznie z wokalem, na swój sposób współgra i się łączy. Nie ma tutaj fragmentów, które po prostu nużą, co jest niekiedy zmorą dla słuchacza.
Muzykę Absque Cor przyrównał bym do wędrówki, którą niekoniecznie trzeba haniebnie zakończyć. Fani nostalgii w black metalu powinni być zadowoleni aczkolwiek dźwięki płyty w pewnej części trafią w gusta fanów brutalniejszych i klasycznych form black metalu.
Na szczególną uwagę zasługują również teksty, które są po polsku a ich przekaz niekoniecznie jest jednoznaczny, niemniej do optymistycznych one nie należą.
Dla mnie to bardzo dobra pozycja „na półce”. Polecam.

/Dominik/

Możliwość komentowania jest wyłączona.