ENTHRONED „Sovereigns” – recenzja

enthronedENTHRONED – „Sovereigns”
Agonia Records 2014

 

Belgijski Enthroned jest doskonałym przykładem jak pieknie rozwinął się gatunek zwany Black Metalem na przestrzeni lat. Zespół zaczynał jako jeden z wielu przedstawicieli typowego, rzetelnego „czarnego” rzemiosła. Ich muzyka ewoluowała jednak cały czas i w tej chwili to już zdecydowana czołówka tego stylu, a „Sovereigns” to już ich dziesiąta płyta długogrająca.
Materiał zawarty na tym wydawnictwie to miasmatyczny, pełnokrwisty Black Metal. Mamy tu zatem kanonady blastów, gęste, nośne riffy ze sporą dawką melodyjności, jadowite wokale, ale także ciężkie zwolnienia, melodeklamacje, chóry
mnichów i instrumentalne miniatury, które podsycają mroczną, grobową atmosferę całości materiału.
Rozbudowane, zróżnicowane struktury utworów świadczą o wysokich umiejętnościach zarówno czysto technicznych, jak i aranżacyjnych-kompozytorskich. Dzięki temu płyta nie nuży i naprawdę chce się do niej wracać raz za razem.
Doskonałe, organiczne brzmienie całości sprawia, że pomimo gęsto osadzonych gitar i przeplatających się co rusz blastów pozostaje jeszcze wystarczająco dużo przestrzeni i miejsca na doskonale pracujący bas, instrumentalne wstawki, mnogość wokalnych rozwiązań i innych „smaczków”, co tylko podnosi dodatkowo poziom płyty.
Co ważne Enthroned nie zatracił swego pazura, nie próbuje być awangardowym na siłę i nie zjada własnego ogona jak wiele innych zespołów. „Sovereigns” to wg.mnie zdecydowanie jedna z najlepszych płyt Black Metalowych jakie wydane zostały dotychczas w 2014 roku.

 

Hatzamoth
 

Możliwość komentowania jest wyłączona.